Student David Čech – nejen pokořitel kanálu La Manche


David Čech se narodil 12. října 1985 v Opavě. Je studentem stavební fakulty VUT Brno. Český dálkový plavec, reprezentant vysokoškolského sportovního klubu Univerzita Brno, první Čech, který přeplaval kanál La Manche oběma směry nonstop plavbou, a to v úctyhodném čase 19 hodin a 54 minut.


[ad#obsah]

 

David Čech do třinácti let hrával tenis a lyžoval, pak se dal na plavání a v šestnácti přešel na dálkové plavání. Přes kanál La Manche se poprvé vydal v roce 7.8. 2004. V té době osmnáctiletý Čech se tak stal nejmladším českým plavcem, který kanál La Manche zdolal. Svým časem 9 hodin a 45 minut také jako první Čech překonal desetihodinovou hranici.

 

7. srpna 2006 se David Čech zařadil mezi 16 plavců, kterým se do té doby podařilo kanál přeplavat nonstop plavbou v obou směrech a to za 19.54 hod. Urazil celkem 84 kilometrů. Na první polovinu cesty potřeboval 38 kilometrů, při zpáteční ještě o osm více.

 

Třikrát také vyhrál Český pohár v dálkovém plavání a je mistrem republiky v zimním plavání.

 

Kanál La Manche se mu podařilo zdolat ve velmi skromných podmínkách. Se svým doprovodem se snažili snížit náklady na minimum. Při ojedinělém sportovním výkonu bydleli v kempu a spali pod stanem. Plavba přišla při úsporných podmínkách na necelých 350 000 korun. Z toho ale 200 000 stál lodivod a příslušné poplatky. Menší část padla na jídlo, dopravu a ubytování. I v těchto skromných podmínkách se dá dosáhnout velkého výkonu.

 

Nejhorší byl prý úplný konec rekordního pokusu. Při zpáteční cestě plných osm hodin plaval v absolutní tmě, cestu mu osvětlovala pouze doprovodná loď. Při odlivu, stál takřka dvě hodiny skoro na místě.

 

David Čech
David Čech

 

Byl to tak fyzicky náročný výkon, že další tři dny nedokázal zvednout ruce, jak ho ramena a ruce bolely.

 

Do budoucna plánuje klasické dálkové plavání a Světové poháry. Je mu ale jasné, že zatím nemá na tuto soutěž potřebnou rychlost.

 


Napsat komentář