Akné je nejrozšířenější nemocí mezi teenagery. Takřka nenajdete mladého člověka, který by s tímto zdravotním problémem neměl vlastní zkušenost.
[ad#obsah]
Díky hormonální nerovnováze organizmu dochází ke kožnímu onemocnění mazové žlázy – akné. Existuje v několika formách. Nejčastější je Acne vulgaris, které se projevuje pupínky.
Vývod mazové žlázy je ucpáván kvůli nadměrné produkci mazu. Zde se nadměrně množí bakterie, což vyvolává zánět. Akné se vyskytuje v místech, kde je nejvíc mazových žláz (na tváři, krku, na zádech a hrudníku).
Neléčení lehčích fází akné může přerůst do těžších stádií, po kterých mohou zůstat hluboké jizvy.
Největší dopad akné je ale především na psychiku takto postižené osoby. U slabších povah může docházet až ke stresu, sebepodceňování, úzkostem, depresím a fobiím.
Akné se většinou začne objevovat s nástupem puberty a odezní po dvacátém roce, někdy přetrvává i déle a výjimečně trápí člověka celý život.
Vhodnými prostředky a postupy lze jeho průběh zmírnit nebo se ho dokonce úplně zbavit.
Na trhu je sice nepřeberné množství volně dostupných přípravků. Bohužel žádný z nich nelze doporučit jako ideální a naprosto účinný. Každému zabere něco jiného. Jediná možnost, jak zjistit co je vhodné právě pro vás, je metoda pokus – omyl. Při takovém to zkoušení používejte přípravek delší dobu (několik týdnů), aby se stihli projevit jeho účinky. Důležité je vytrvat a pravidelně dodržovat předepsanou léčbu, výsledný efekt se totiž projeví až za několik týdnů. Vždy dodržujte pokyny a dávkování uvedené na příbalovém letáku.
Prvním krokem je hygiena. Obličej si myjte několikrát denně suchým jemným mýdlem, vyčistíte tím póry od přebytečného mazu.
Pokud vám pouhé mytí obličeje a volně dostupné přípravky nepomáhají, navštivte lékaře. Dermatolog vám nejlépe poradí s odpovídající léčbou, naordinuje některé z léčiv na předpis a může nasadit i antibiotika.
Lze také doporučit pravidelné čištění pleti kosmetičkou.
Důležitou roli hraje také životospráva. Dostatečný spánek, zdravá výživa, pitný režim, pohyb na čerstvém vzduchu, …
Podstatná je především vytrvalost a pravidelnost léčby. Změny k lepšímu nastanou zhruba po 2-3 měsících a výraznějšího zlepšení lze dosáhnout obvykle až po 6 měsících. V léčbě je třeba dlouhodobě pokračovat, má totiž i preventivní účinky.
Pečlivě prováděnou léčbou můžete dosáhnout zahojení projevů či zmírnění intenzity a průběhu akné a hlavně – zabránit tvorbě jizev.
Nadměrné používání přípravků nebo používání nevhodných přípravků může způsobit suchou kůži, podráždění kůže a její rudnutí.
Pokud budete akné mačkat a škrábat, můžete do rány zanést nečistoty a váš stav se může zhoršit.
Akné není nakažlivé.
Možné příčiny vzniku jsou: hormonální nerovnováha; bakteriální infekce; stres; nedostatek některých vitamínů, znečištění životního prostředí; užívání některých léčiv; užívání nevhodných kosmetických přípravků a makeupů, nadměrné péče o pleť; nadměrná spotřeba solených potravin, cukrů, tuků a živočišných potravin …